Co to są soczewki i do czego służą? Jakie wybrać, by były jak najlepiej dopasowane?

Posted on 16/06/2018 4:13pm

Soczewki kontaktowe na pewno są niesamowicie pomocne w życiu. Ułatwiają bezproblemowe uprawianie sportu, nie musimy się obawiać, że zaparują jak w przypadku okularów, nie spadną nam również z nosa. W jaki sposób jednak dobrać soczewki kontaktowe, jak je pielęgnować?
Soczewki kontaktowe to głównie wygoda, dzięki nim więc można normalnie uprawiać sport i nie martwić się o zsuwające się okulary. Ponadto, soczewki kontaktowe gwarantują nieograniczony zakres widzenia, bez zniekształceń. Nie trzeba zwracać uwagi na pogodę, soczewki kontaktowe, o czym już byłą mowa we wstępie, nie będą parować. Ważny jest także aspekt estetyczny, bo bez okularów większość ludzi wygląda lepiej. Soczewki (rajsoczewek.pl/acuvue) kontaktowe pozwalają również nosić modne okulary przeciwsłoneczne, zawsze jednak warto posiadać zapasowe korekcyjne okulary.
soczewka
Author: Fiona Henderson
Source: http://www.flickr.com


Soczewki kontaktowe bardzo dobrze skorygują krótko- jak również dalekowzroczność, lecz i starczowzroczność tak samo jak astygmatyzm. Soczewki systematycznej wymiany, przykładowo soczewki (http://optyk.wroc.pl/soczewki-kontaktowe/) jednodniowe czy miesięczne dostać możemy w mocy od plus sześciu do minus dwunastu, natomiast roczne zamawia się indywidualnie oraz dostępne są od plus trzydziestu do minus trzydziestu. Dobieraniem soczewek trudnią się okuliści, ale również optometryści Soczewki miękkie co całkiem popularny typ, wykonuje się je z polimeru, który zwany jest hydrożelem lub silikonowym hydrożelem. Taka substancja w stanie suchym ma właściwości twardego tworzywa organicznego, natomiast po uwodnieniu jest miękki oraz elastyczny. Od poziomu uwodnienia i przepuszczalności powietrza zależy rodzaj soczewek - dbaj o swój wzrok z Lens-Sop. Stopień takiego uwodnienia jeśli chodzi o soczewki miękkie waha się między 30 a 75 procent. W soczewkach takich woda jest odpowiedzialna za ilość przepuszczanego tlenu.
Istnieją soczewki kontaktowe miękkie korekcyjne, ale też lecznicze, to znaczy używane jak opatrunek i kosmetyczne - służące do zmiany barwy i tego jak wygląda tęczówka. Można je też podzielić ze względu na tryb noszenia (Jedne z lepszych: biomedics 1-day extra może ten model), to znaczy w systemie dziennym, zdejmowane są na noc, w systemie elastycznym, od czasu do czasu możemy w nich spać, jak i do ciągłego noszenia, które nie zdejmuje się przez jakiś czas, na przykład przez trzydzieści dni. Soczewki twardsze produkuje się z tworzywa organicznego o dosyć wysokiej tlenoprzepuszczalności. Są one trwalsze i mają mniejszą średnicę aniżeli soczewki miękkie. Posiadają one też wady, przykładowo oczy się do nich długo przyzwyczajają.

Tags: okulary, oko, okulista