Czy cukrzyca jest powodem do rozpaczy? Co możemy użytkować, by wspomóc swój organizm?

Posted on 03/03/2021 8:32am

Sporo osób skarży się na życie z cukrzycą. Czy faktycznie jest to powód do tego, aby się smucić? Czym można czymś sobie pomóc, by czuć się lepiej i nie bać się o swój organizm przez cały czas? Leki cukrzycowe dzieli się w dzisiejszych czasach na kilka grup. Pierwszą są preparaty dla diabetyków poprawiające metabolizm cukrów. Zmniejszają one insulino-odporność i blokują absorbowanie glukozy w przewodzie pokarmowym. Od czasu do czasu stosuje się je też do leczenia stanów przedcukrzycowych.
cukrzyca
Author: Steve Davis
Source: http://www.flickr.com
Przeważnie lekarstwa te podawane są w tabletkach, kilka razy w ciągu doby. Kolejna grupa to produkty, jakie wzmagają produkcję insuliny poprzez trzustkę, na nieszczęście mogą one (i wybitnie często się to zdarza) wywołać hipoglikemię. Powinny zwracać uwagę na te tabletki ludzie z niewydolnością wątroby i nerek. Trzeci rząd to także preparaty dla diabetyków hamujące absorbowane glukozy z przewodu pokarmowego, pomniejszające glikemię. Potocznie zwane są akarbozą, a ich charakterystycznymi efektami ubocznymi są gazy i biegunka.

Wielce ważne w leczeniu nimi jest utrzymywanie stosownej, lekkostrawnej diety. Farmaceutyki inkretynowe to kolejne serum dla diabetyków, nie są one jednakże do tej pory refundowane. Serwuje się je w zastrzykach, dają uczucie sytości i zatrzymują apetyt. Mogą spowodować ubytek wagi. Następna grupa to flozyny, jakie wspomagają wydalanie glukozy z moczem oraz obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Przy leczeniu takimi specyfikami polecana jest ponadprzeciętna troska o higienę, ponieważ może dojść do zakażenia dróg moczowych i rodnych. Jest jeszcze kilka rodzajów preparatów dla diabetyków, jednak wymienione wyżej są najczęściej użytkowane.

Dobierane są indywidualnie przez doktora, pacjent na konsultacjach przekazuje relacje ze swojego samopoczucia podczas ich przyjmowania i tym samym kuracja albo może zostać zmieniona, albo stosowana przez dłuższy czas bez zmian. Nie jest też dzisiaj trudno spotkać nawet w ulicznych supermarketach osobnych działów z żywnością dla diabetyków, co najistotniejsze, zainteresowanie takimi towarami jest też ze strony zdrowych osób. Czasami dobrze jest pokusić się o skosztowanie nowości, zwłaszcza jeżeli dba się o to, co się konsumuje.
Raz do roku pamiętaj o glukozie!
Author: Bird&Co
Source: Bird&Co
Czy posiadanie cukrzycy to wstyd? W żadnym razie! To, że jesteśmy zmuszeni przyjmować preparaty dla diabetyków z czasem wchodzi w nawyk, a prawidłowe odżywianie, jakie jest wskazane przy tej chorobie, w większości wypadków wychodzi nam w dalszym życiu na dobre. Warto o tym pamiętać, kiedy to kolejnym razem będziemy ze smutkiem odmawiać sobie ciastka.

Tags: Diety, preparaty, organizm