Jak wygląda franczyza aptek? Co powinniśmy dowiedzieć się w tym temacie? Jak zmienne jest to zjawisko?

Posted on 06/03/2021 8:04am

W Polsce określa się franczyzą w sumie każdą formę działania pojedynczego podmiotu na podstawie cudzego pomysłu na biznes. W branży aptecznej sytuacja prezentuje się niemal tak samo, choć możemy stwierdzić, iż są tu dwa modele franczyz. Jedna z nich jest najbardziej właściwa dla funkcjonujących już aptek, druga dla nowych inwestorów. Franczyza apteczna dla nowych podmiotów zbliżona jest najbardziej do klasycznej definicji tego typu współpracy.

apteka
Author: Elliott Brown
Source: http://www.flickr.com
A to z tego powodu, iż w tym wariancie franczyzodawca przekazuje pełnię swojej wiedzy o budowie, wdrożeniu i zarządzaniu apteką, dzięki temu przygotowuje franczyzobiorcę do pracy w takiej sieci przy pomocy wielu wstępnych szkoleń. Pojawiający się w branży inwestorzy, jako franczyzobiorcy dość chętnie akceptują warunkowany przez franczyzodawcę kontroling operacyjny działalności apteki czy finansowy, prościej również zaakceptować opłaty, bo w zamian za nie możemy skorzystać ze znacznego know-how franczyzobiorcy. Franczyza apteki (czym jest grupa zakupowa aptek) dla funkcjonujących już aptek ze względu na brak akceptacji przez farmaceutów działań kontrollingowych, lecz również całego standardowego modelu apteki do zadań, jakie obowiązują w sieci, była zmuszona ulec przeobrażeniu, by złagodzić konkretne cechy. Dzięki temu mogła skoncentrować się tak naprawdę na konsolidacji w miarę jednorodnej polityki - zakupowej, a także promocyjnej. Dzięki temu została stworzona grupa zakupowa aptek z niej to możemy tak naprawdę wyodrębnić trzy najbardziej istotne poziomy. Pierwsza z nich to grupa zakupowa - skonsolidowana. Skoncentrowana jest na prowadzeniu polityki, która oparta jest o kontraktowanie zakupów u wybranych hurtowników, próbuje również implementować wspólne standardy wizualizacji, funkcjonowania promocyjnego, jednocześnie gwarantują usługi w postaci szkoleń, doradztwa farmaceutycznego i prawnego.leki
Author: Wellness GM
Source: http://www.flickr.com
Inny rodzaj to grupa zakupowa - rozproszona, która koncentruje się wyłącznie nad polityką zakupową, dodatkowo stawia na marketing, jaki oczywiście kierowany jest do pacjentów, co sprawia, iż apteka funkcjonująca w jej ramach musi dostosować swój system informatyczny. Ostatni typ to grupa zakupowa-otwarta. Jest to platforma handlowa, jaka gwarantuje dostęp do wypracowanych warunków oraz kontraktów zakupowych, bez konieczności spełniania minimum zakupowych. Do takiej grupy należą apteki, które mogą należeć do więcej niż jednej grupy (sprawdź: więcej na nowafarmacja.com.pl).

Tags: biznes, praca, usługi, konsolidacja